تامین و اجرای درز انبساط و درز انقطاع ساختمانی

استرونگ هلد ایران | 6 سال پیش

در سازه های مختلف، با توجه به ابعاد و شکل پلان (نامنظمی در پلان)، و به منظور کاهش ابعاد و منظم نمودن سازه و یا جدا کردن قسمت مرتفع از قسمت های کوتاه مرتبه و... میتوان سازه را به دو یا چند بلوک تقسیم بندی نمود که توسط درز انقطاع از یکدیگر جدا شده اند؛ این درز کاملا کارکرد سازه ای داشته و به دلیل لزوم در نظر گیری اختلاف زمان تناوب و یا غیرهم فاز بودن دو سازه در هنگام زلزله و یا اعمال نیروهای جانبی میباشد، درز انقطاع باعث میشود در هنگام زلزله از برخورد دو سازه، ایجاد ضربه و به تبع آن ایجاد خسارت مضاعف جلوگیری گردد.

 اسکلت ساختمان پس از اجرای آن بر روی سطح زمین، تحت تأثیر انبساط و انقباض ناشی از عوامل مختلف مانند بالا رفتن درجه حرارت دمای هوا منطقه، میزان مقاومت خاک بستر و یا نیروهای وارد بر پی ساختمان قرار می­گیرد. این عوامل در طی زمان میتواند صدمات جبران ناپذیری از جنبه ­های مختلف بر ساختمان وارد نماید. به منظور جلوگیری از این گونه خسارات در ساختمان ­هایی که نسبت طول به عرض آن­ها از یک سوم بیشتر است یا ساختمان­ های بزرگ متشکل از چند بلوک، درز انبساط در نظر گرفته می­شود.

درز انبساط (Expansion Joint) با مصالح دارای خاصیت ارتجاعی پر می­گردد تا از میزان تنش ­ها و نیروهای وارد بر بنا کاسته و ایمنی ساختمان حفظ شود. در محل این درز، ساختمان به دو نیمه کاملا مجزا تقسیم شده و هیچ گونه اتصالی میان ستون­ها، تیرها و پی در این ناحیه وجود ندارد.

از دیر باز، نحوه پوشش درزهای انقطاع تعبیه شده بین دو سازه، برای طراحان و همچنین کارفرمایان، چالشی بزرگ بوده، به همین دلیل صنعتگران و طراحان صنعتی در پی حل این چالش برآمدند.

 مطابق مبحث 5 مقررات ملی ساختمان،  برای پوشش درزهای انقطاع در محل های رفت و آمد و در معرض دید می توان از مصالحی از جنس آلومینیوم، مس، برنز، چوب، لاستیک و یا ترکیبی از آنها استفاده نمود.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و طراحی طراحان صنعتی، ( پروفیل های آلومینیومی و یا ترکیب آلومینیوم و لاستیک) جهت پوشش درزهای انقطاع به راحتی در دسترس کارفرمایان و انبوه سازان صنعت ساختمان قرار گرفته است که با توجه به تنوع طراحی این محصولات ( پروفیل های درز انقطاع ) برای کاربردهای مختلف ( اعم از کاربرد در سقف و دیوار یا کف برای تردد وسایل نقلیه و یا تردد انسان ) با توجه به سلیقه کارفرما پروفیل مناسب انتخاب و با رعایت اصول اجرایی مورد استفاده قرار می گیرند.       

شرکت استرونگ هلد ایران که در سال 1356 تاسیس شده و در طی مدت 40 سال حضور موفق و درخشان در صنعت عمران این مرز وبوم، همواره کیفیت و استفاده از تکنولوژی های نوین هم طراز با کشورهای پیشرفته را در سرلوحه کار خود قرار داده است، در زمینه پوشش های درز انبساط و درز انقطاع ساختمانی به عنوان نماینده شرکت MIGUA از کشور آلمان (به عنوان یکی از پیشگامان و برترین تولیدکنندگان درز انبساط) و شرکت ARFEN از کشور ترکیه در حال فعالیت در ایران میباشد و توانسته است در این حوزه نیز خود را به عنوان یکی از شرکتهای پییشرو معرفی نماید. 

در ادامه به معرفی و موارد کاربرد هر یک از دسته پروفیل های شرکتهای فوق پرداخته خواهد شد. لازم به ذکر است با توجه به کثرت و تعداد بسیار زیاد پروفیل ها، به معرفی دسته بندی ها و موارد کاربرد هر گروه پرداخته خواهد شد. در صورت نیاز به توضیحات و مشاوره تخصصی در مورد درز انبساط و درز انقطاع های ساختمانی کارشناسان شرکت استرونگ هلد مشتاق و آماده پاسخگویی به کارفرمایان و طراحان عزیز میباشند. 

درز انبساط های ساختمانی شرکت MIGUA

  • محصول کشور آلمان با بالاترین سطح کیفیت
  • منطبق بر نیازها و الزامات معماری مدرن بخصوص در مراکز خرید، فرودگاه ها، هتل ها و ساختمان های لوکس مسکونی
  • ظاهر بصری  بسیار زیبا
  • آب بندی کامل درز
  • محافطت از سازه در برابر رطوبت و عوامل خورنده
  • منطبق بر نیازها و شرایط محیط های بهداشتی و استریل

     

  

     

 

     

پیشرفت معماری و ساختمان های مدرنی که امروزه در این صنعت طرح میشود الزامات جدیدی را به وجود آورده و فناوری های نوینی را نیز ایجاد نموده است که یکی از آنها استفاده از درزهای انبساط میباشد که علاوه بر ظاهر بصری زیبا میبایست از دوام بالا و در بسیاری از ساختمانها همچون پارکینگ ها از توان باربری بالایی نیزبرخوردار باشد ضمن اینکه گاهی اوقات کاربری ساختمان ایجاب میکند که درزانبساط آب بند باشد مثل بام ساختمان، استخرها، آشپزخانه های صنعتی و.. که همه اینها ویژگی ها و در واقع شرایط یک درز انبساط مناسب میباشد که طراح و آرشیتکت پروژه میبایست این پارامترها را مد نظر قرار دهد تا مانع جلوگیری از آسیب به سازه ساختمان شود و یا نیاز به تعویض درز انبساط ها در کوتامدت به وجود نیاید.

شرکت migua آلمان به مدت بیش از 50 سال است که به عنوان شرکت پیشرو در زمینه تولید درز انبساط برای پروژه های مختلف ساختمانی همچون فرودگاه، مراکز خرید، پارکینگ های طبقاتی و کارگاه های صنعتی در سراسر اروپا و سایر کشورها مشغول فعالیت میباشد و در این مدت بیش از 10 میلیون متر درز انبساط تولید نموده است.

شرکت استرونگ هلد ایران به عنوان نماینده شرکت MIGUA آماده تامین و فروش درز انبساط برای انواع ساختمانها میباشد. شرکت MIGUA آلمان در اکثر کشورهای بزرگ دنیا دارای نماینده فروش بوده و محصولات خود را در 5 دسته کلی و با 600 نوع محصول و با بالاترین کیفیت تولید میکند و این شرکت یکی از برترین شرکتهای اروپایی فعال در این حوزه میباشد.

تنوع بسیار بالای محصول متناسب با نیاز مشتری در کنار کیفیت بالای محصولات تولیدی، از مهمترین مزیت های محصولات MIGUA میباشد .  

محصولات درز انبساط شرکت MIGUA در 5 دسته کلی زیر تولید میشوند:

 

MIGUTEC-1

پروفیل  های پوشش درز انبساط و درز انقطاع برای نقاطی از ساختمان که نیاز به آب بندی ندارند

اولین دسته از محصولات شرکت MIGUA در زمینه تولید درزهای انقطاع و درزهای انبساط، با نام MIGUTEC میباشد که محصولات تولید شده در این دسته، مخصوص استفاده در محیط های داخلی ساختمان (نقاطی که احتمال حضور آب وجود ندارد) میباشد .

توان باربری محصولات قرار گرفته در این دسته بسیار متنوع میباشد و مقاومت این پروفیل ها بر اساس مشخصات پروژه و مشخصات پروفیل، از عابرین پیاده تا لیفتراک و بارهای فوق سنگین را شامل میشود.

محصولاتی که در این گروه قرار دارند، از الاستومر با ابعاد و رنگ های مختلف با کیفیت عالی تهیه شده است و در ضمن آلومینیوم استفاده شده در پروفیل های این محصولات، از آلیاژ با کیفیت و درجه 1 تهیه شده است تا در کنار لبه های نازک و زیبای محصول، از قدرت باربری پروفیل نیز اطمینان حاصل شود. علاوه بر این، پروفیل برخی از مدل های این دسته نیز از جنس استیل ضدزنگ ساخته میشود تا در محیط های خورنده از مقاومت کافی برخوردار باشند.

3-1 - پوشش درز انبساط مخصوص کاربری های بهداشتی و بیمارستانی: 

شرکت استرونگ هلد ایران به عنوان نماینده شرکت MIGUA، اولین شرکت ارائه دهنده محصولات مخصوص استفاده در فضاهای بهداشتی، بیمارستانی و محیط های استرلیزه میباشد. این سری از محصولات شرکت MIGUA، که در نامگذاری آنها، در آخر اسم محصول، از حرف G برای نشان دادن Hygenic بودن محصول استفاده شده است که برای پوشش درزهای با عرض 2 الی سانتیمتتر 6 سانتیمتر مناسب بوده و در هر دو نوع روکار و توکار قابل استفاده میباشد. 

       

یکی از کاربردی ترین محصولاتی که در این دسته قرار گرفته، پروفیل های مخصوص درزهای حرارتی و در واقع تغییر شکل ها و جابجایی های کوچک ناشی از انبساط و انقباض اجزای کف سازی همچون سنگ یا سرامیک ها  میباشد به این معنا که در بسیاری موارد، به منظور ایجاد فضایی جهت انبساط و انقباض سنگ یا سرامیک پوشش کف ساختمان و همچنین تامین امکان حرکت سنگ یا سرامیک در اثر لرزش های کوچک طبیعی سقف، و جلوگیری از ترک خوردگی این مصالح، لازم است طبق توصیه های انجام شده و تجربیات عملی، در فواصل 3 تا 5 متر درز کوچکی به عرض 8 تا 12 میلیمتر بین سنگ ها قرار داد و این درز را با پروفیل هایی که مخصوص این موضوع طراحی و تولید میشوند میتوان پوشاند در شکل زیر تصویری از این نمونه ها را میتوان دید.

                   

MIGUTAN

MIGUMAX

MIGUPREN

MIGUTRANS

 

استرونگ هلد ایران

توسط استرونگ هلد ایران

طراح و مجری سازه های پیش تنیده

در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید!